Wiadomości

Pieszo i rowerem bezpiecznie do celu

Data publikacji 24.05.2016

Zbliżający się okres wakacyjny i towarzysząca mu ładna pogoda sprawiają, że na rybnickich drogach i ścieżkach, możemy zauważyć zwiększoną liczbę pieszych oraz rowerzystów. Zdarza się, że kierowcy nie traktują ich zbyt poważnie i wymuszają na nich pierwszeństwo. Apelujemy by kierowcy z rozwagą, uważali na tych najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego.

Słoneczne dni sprzyjają wypadom na rowerze lub spacerom. Z uwagi na ten fakt, chcemy poruszyć tematykę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W przypadku zderzenia z pojazdem to oni zazwyczaj odnoszą najpoważniejsze obrażenia ciała. Warto również przypomnieć o podstawowych zasadach użytkowania roweru, obowiązkowego wyposażenia i poruszania się po drogach publicznych.

Istotnym elementem, wpływającym na nasze bezpieczeństwo, jest korzystanie z elementów odblaskowych. Dzięki nim, kierujący jest w stanie dostrzec nas z dużej odległości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi posiadać odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Rower natomiast, powinien być wyposażony z przodu w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu co najmniej w jedno światło odblaskowe  barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt i co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Obowiązkowym wyposażeniem roweru, jest też co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek, lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Kask ochronny nie jest obowiązkowy, niemniej jednak jego używanie znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzysty.

Piesi powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • pieszy idący po jezdni ustępuje pierwszeństwa pojazdowi;
  • z pobocza lub jezdni, piesi mogą korzystać w przypadku braku chodnika;
  • przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, w przypadku gdy znajduje się w odległości powyżej 100 metrów oraz pod warunkiem, że nie spowoduje utrudnienia ruchu pojazdów ani zagrożenia bezpieczeństwa;
  • przy przejściu dla pieszych wyznaczonym na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne;
  • pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Rowerzystom natomiast należy przypomnieć o następujących zasadach:

  • nie przejeżdżamy przez przejście dla pieszych, zsiadamy z roweru i go przeprowadzamy, wyjątkiem jest przypadek gdy obok przejścia znajduje się ścieżka rowerowa;
  • manewr skręcania należy wykonywać prawidłowo i z zachowaniem szczególnej ostrożności, manewr ten sygnalizujemy poprzez wyciągnięcie ręki;
  • nie wolno jeździć po chodniku, jest to dozwolone jedynie w nielicznych przypadkach, np. wtedy, gdy osoba dorosła jedzie z dzieckiem do lat 10 lub jeśli chodnik jest szeroki na dwa metry, brakuje drogi dla rowerów i biegnie wzdłuż ulicy, którą wolno jechać z prędkością większą niż 50 km/h. Istnieje również możliwość jazdy rowerem po chodniku w przypadku złych warunków atmosferycznych (silny wiatr bądź opady atmosferyczne), pamiętając jednak o konieczności ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Do kierowców apelujemy o bezpieczną i rozważną jazdę. Pamiętajmy, że rowerzystów, podobnie jak pieszych i motocyklistów, nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy karoseria samochodowa. Ich bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od rozsądku, rozwagi i wyobraźni kierowców samochodów.

Powrót na górę strony